Огляд офіційних рекомендацій з використання медичних масок в разі пандемії COVID-19

blank

Журнал The Lancet опублікував огляд офіційних рекомендацій з використання медичних масок в разі пандемії COVID-19 та обґрунтування їхнього використання в різних країнах і частинах світу. Повністю дослідження тут.

Почнемо з того, що про маски з марлі та вати, чи цупкої тканини мова серйозно взагалі не йде. Мода на пов’язки із тканини, які повторюють рельєф обличчя, пішла з Азії задовго до теперішньої пандемії. Там високий рівень забруднення повітря, значна щільність населення, і хороша реакція ринку на запити суспільства. Тож під час пандемії H1N1 люди почали носити багаторазові маски, і вирішили продовжувати. Наскільки вони ефективні, в одному дослідженні перевірили симуляцією на манекенах.

Виявилося, що хірургічна маска захищає від 33% крапель аерозолю, пов’язана на обличчя бандана захищає від 11%, а маска із тканини — від 6% крапель. Про віріони чи бактерії мова в досліді не йшла, та, позаяк, віріони значно дрібніші за краплі води. Зовнішній шар медичної маски має водонепроникне покриття, тому він “відштовхує” краплі слиняво-вірусного аерозолю.

Респіратор N95, про який тепер всі знають і мріють, захищає від 86% крапель. Автори статті застерігають від використання неефективних засобів захисту, чи носіння маски заради “годиться” без дотримання правил, адже вони створюють хибне відчуття безпеки. Тканеві маски і бандани ефективні в разі захисту від пилу, що, власне, досить доречно в наших позбавлених прибирання, зелені та дощів містах. Але від вірусу вони не захистять.

ВООЗ не радить носити медичні маски просто так. Вони потрібні людям із респіраторними симптомами, тобто кашлем чи важким диханням, а також тим, хто контактує з хворими.

Британія каже про обмеженість даних щодо потреби бути в масці всюди, і радить користуватися ними лише на території лікарень або у разі догляду за хворим.

See Also
blank

Китай, Гонконг та Австралія радять маски передусім людям із симптомами хвороби. Сингапур вважає за симптоми навіть нежить. Здоровим людям, згідно з рекомендаціями цих країн, носити маски потрібно в разі помірного ризику зараження, а саме: під час перебування в лікарні, транспорті, натовпі, роботі в закритому і погано провітрюваному приміщенні, і догляді за дітьми (трьома і більше).

Якщо ж ви гуляєте на самоті, чи йдете порожніми вулицями, то маска не потрібна. Чи можете надягнути тканеву маску, кажуть вони. Важливо, що в порадах застосовуються модальні дієслова, що позначають різний ступінь певності. Щодо масок із тканини інтонація така: носіть, якщо самі того бажаєте. США, Німеччина та Японія застерігають здорових людей від носіння медичних чи інших масок, адже носити маску неправильно — це гірше, ніж не носити взагалі. Маски дають хибне відчуття захищеності, а шалений попит населення на них створює дефіцит для медичних закладів, де маски та респіратори дійсно життєво необхідні. Отже, ви можете вийти із власної машини та дійти до дверей квартири без паніки та маски.

Чи є ці рекомендації остаточними і вичерпними? Не зовсім.Автори статті зазначають, що коли всі в масках, то немає косих поглядів на людей в масках (чи без них) в залежності від культурних норм суспільства. Адже в Азії носити маски — це норма, а в інших країнах на людей в масці можуть реагувати, як на “джерело зарази”. Ще одним аспектом є доступність масок. Їх бракує навіть в США. Тому поки масок бракує, і всі поголовно не можуть їх купувати і постійно міняти, не треба перейматися виключно через них.

Основні рекомендації:

  • Мийте руки з милом та дезінфікуйте дверцята, ручки, вимикачі та інші поверхні спільного користування.
  • Дотримуйтеся соціальної дистанції, виходьте гуляти якомога далі від людей, і лише в компанії собаки чи тих, з ким живете.
  • Не торкайтеся обличчя, носа, рота, очей, не помивши ретельно руки. Пам’ятайте про етикет кашлю і чхання (у згин ліктя чи серветку).
  • Поради для всіх “не покидайте будинок в жодному разі” ніде немає. Повна ізоляція може стосуватися людей з груп ризику, як-от літніх людей з гіпертензією чи хворобами легень. Якщо треба вийти — майте серветки, спиртовмісний антисептик, пам’ятайте про дистанцію.
  • Уникайте транспорту (хоча він і так не ходить в багатьох містах), за потреби краще користуйтеся велосипедами.
  • Відкривайте вікна в таксі, маршрутках, автобусах, тролейбусах, у робочих приміщеннях та вдома.
  • Якщо у вас сезонна алергія, через яку зрадницьки чухається ніс, нежить і хочеться чихати, то пройдіть курс медикаментозної терапії. Приймайте ті ліки, що вам уже прописали.
  • Носіть маску, якщо ви кашляєте, чхаєте, маєте підвищену температуру, доглядаєте за людиною з симптомами хвороби або якщо маєте контакт з багатьма людьми (якщо ви працівник банку, касир тощо). Дотримуватися правил носіння маски важливо!
  • Через те, що всіх зобов’язали носити маску, а в деякі супермаркети навіть не можна зайти без неї, то забороняти маски із тканини ми не можемо. Але якщо ви їх носите, зважайте на низький рівень їхньої ефективності і не нехтуйте правилами гігієни рук, кашлю і чхання, а також дотримання дистанції.
  • Зберігайте здоровий глузд та керуйтеся критичним мисленням.
Прокоментуй!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Scroll To Top