Now Reading
3D-модель Тустані презентували для громадськості

3D-модель Тустані презентували для громадськості

25 квітня відбулася публічна презентація 3D-моделі фортеці Тустань. Почалось представлення із показу лазерного мультфільму, створеного в рамках фестивалю української середньовічної культури «Ту Стань!». Із його допомогою на скелях в Уричі світлом малювали стародавню фортецю.

Саме з проблеми візуалізації архітектури Тустані й почалася робота над 3D-моделлю фортеці, оскільки перед працівниками Заповідника часто поставало питання, яким чином допомогти відвідувачам уявити не лише загальний образ, але й масштаби та складність наскельної забудови, її унікальність у порівнянні з іншими прикладами оборонних споруд.

Про історичне підґрунтя роботи розповів Юрій Дубик, доцент кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів НУ “Львівська політехніка”. Науковець узагальнив попередні наукові дослідження, їх найвагоміші результати та історичні згадки в літописах і картографічних документах, розповів про відкриття Михайла Рожка.

У наступній частині презентації Василь Рожко, директор Заповідника “Тустань”, розповів про сучасне життя пам’ятки, проблеми догляду за скелями і територією, а також перспективи здійснення подальших досліджень. Дискусійність питання подальшого догляду за об’єктом, з огляду на важливість збереження автентики, висвітлив доцент кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів НУ “ЛП” Олег Рибчинський. «Дуже важливо уникнути негативних прикладів втручання в сучасне середовище, коли руйнуються справжні сліди, проте варто надати можливість відвідувачам та дослідникам поринути у минуле життя фортеці через неруйнівну візуалізацію та доступ до ужиткових артефактів, знайдених під час розкопок», – зауважив науковець.

Під час третьої частини презентації Василь Рожко детально розповів про процес створення 3D-моделі дерев’яної фортеці. У 70-80-х роках ХХ ст. для архітектурно-геодезичних обмірів необхідно було підніматися на скелі до усіх слідів забудови, використовуючи альпіністське спорядження. Результатом багаторічної праці були двовимірні креслення, які виконувалися вручну. Проте для отримання більш точних даних у 2007 році Заповідник освоїв технологію лазерного сканування пам’ятки, що також дозволило здійснювати детальну просторову фіксацію відразу в цифровому форматі. Це уможливило вимірювання складної поверхні скель зі швидкістю понад 3 тисячі точок за секунду.

Наступна складова проведених досліджень – аерофотознімання – дозволила виконати топопідоснову та цифрову модель місцевості території площею понад 400 га у масштабі 1:1 000 всього за три тижні в камеральних умовах. Варто зазначити, що зйомка вручну такої території вимагала б рік-півтора часу копіткої роботи.

Використані інформаційні технології на сьогодні є найбільш ефективними засобами дослідження Тустані. 3D-модель дозволяє ефективно працювати з нею як з точною копією великих і складних об’єктів реальності, віртуально здійснювати довільні перетворення, що можуть бути руйнівні або неможливі в реальному світі. Модель уможливлює просторові розуміння та аналіз складної геометрії скель зі слідами забудови, прив’язаної до них інформації про дерев’яну наскельну архітектуру, створення та порівняння варіантів і етапів відтворюваної забудови. 3D-модель дозволяє досліджувати технічний стан скельних комплексів, їх несучу здатність, динаміку руйнування, відтворювати їх первісний вигляд. Інтегровані 3D-модель, база даних та геоінформаційна система дозволяють комплексно та ефективно працювати з великими масивами різнорідної інформації. Цифрові технології дозволяють працювати над моделлю кільком дослідникам одночасно та продовжувати роботу інших.

See Also

Проект тустань_віртуальна започаткований у першу чергу як дослідницький інструмент для вивчення унікального виду середньовічного дерев’яного будівництва та його графічної реконструкції. Сьогодні віртуальна та доповнена реальності обрані основними засобами неруйнівної візуалізації втраченої архітектури Тустані. Окрім цього, 3D-модель скель та фортеці є основою для планування протиаварійних, консерваційно-реставраційних робіт, музеєфікації пам’ятки. Тустань_віртуальна також стає інформаційною платформою для інтелектуального управління пам’яткою реальною.

Автори 3D-моделі Тустані: керівник – к.арх. Василь Рожко; архітектурний аналіз та моделювання забудови – Максим Ясінський; моделювання скель з територією, візуалізація – Василь Дмитрук; консультант з питань архітектури фортеці – к.арх., доц. Олег Рибчинський.

Створення 3D-моделі: 2010 – 2013; публічна презентація 25.04.2014.
Презентація відбулась у Державному природознавчому музеї НАН України.

Прокоментуй!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Scroll To Top