Now Reading
Територія можливостей

Територія можливостей

Навчальними поїздками в академію мистецтв та на Гуцульщину завершився проект «Територія можливостей»
За результатами участі у проекті «Територія можливостей. Розвиваємо регіон разом» в Тустані відкрилася виставка виробів народних ремесел, створених місцевими бойками. В рамках завершення проекту місцеві мешканці трьох сіл поблизу Заповідника відвідали Львівську національну академію мистецтв та успішні обєкти сільського туризму на Гуцульщині.
Впродовж березня в селі Урич, Сколівського району тривав проект «Територія можливостей. Розвиваємо регіон разом», у рамках якого відбулися лекції із сільського туризму, авторські зустрічі та майстер-класи із народними митцями. Як підсумок трьох тижнів реалізації проекту, в культурному центрі “Хата у Глубокім” було відкрито виставку виробів учасників – мешканців сіл Урич, Підгородці та Сопіт, а також організовано дві ознайомчі поїздки.
У першій поїздці взяли участь місцеві мешканці, які зацікавились народними ремеслами та мають бажання продовжити подібну практику в майбутньому. Під час візиту-знайомства до Львівської національної академії мистецтв учасники відвідали майстерню гончарів, цех із муфельними печами для випалювання кераміки та довідались, як митці працюють в техніці художнього скла. Доцент кафедри художнього текстилю Зіновія Шульга розповіла про історію заснування академії, про традиції українського ткацтва та показала навчальну аудиторію із ткацькими верстатами і роботами студентів. Декілька учасників вже зголосилися на факультативне навчання у викладачів ЛНАМ, які вони можуть пройти безкоштовно впродовж року у кількості 10 занять.
Друга поїздка, тривалістю два дні, була присвячена успішним прикладам садиб сільського туризму на Гуцульщині. До участі запросили тих мешканців, які прослухали лекції із агротуризму під час проекту та виявили бажання відкрити власну агросадибу для прийому туристів. Маршрут мандрівки був обраний з огляду на найцікавіші об’єкти: с. Шешори – с. Прокурава – с. Космач – с. Яворів – с. Криворівня – смт. Верховина. У Космачі учасники познайомились із господарем справжньої гуцульської садиби, на території якої розташовано приватний музей вівчарства, і кошара овець. Пан Роман детально розповів про свій досвід спілкування із туристами, про особливості додаткових послуг для них, а також провів екскурсію по музею. У той же день учасники відвідали космацьку майстриню, що виготовляє сирні коники, та взяли участь у майстер-класі.
Наступною зупинкою було село Яворів у Косівському районі – осередок художніх промислів – ліжникарства та різьбярства. Пан Василь Лосюк, керівник Яворівського центру народного мистецтва “Гуцульська ґражда”, провів учасникам поїздки екскурсію по селі, познайомив із майстринями ліжникарства та показав найдавнішу гуцульську гражду, що збереглась у Яворові. Пані Ганнуся Копильчак розповіла про традиційне ремесло свого краю – ліжникарство, показала гостям спеціальний ткацький верстат, процес виготовлення та вже готові вироби із овечої шерсті. Також вона поділилась своїм, хоч і не великим, досвідом прийому гостей на базі власної садиби. На завершення екскурсії мешканці Яворова продемонстрували  учасникам поїздки валило – водяний млин для кінцевої стадії обробки ліжників, яких в селі залишилося всього три.
Останньою зупинкою стало селище міського типу Верховина. Тут група відвідала туристичний інформаційний центр, засновник якого, Василь Кобилюк, працює безпосередньо як із туристами, так і з сільськими садибами. Він розповів про діяльність інформаційного центру та провів екскурсію по місцевих агросадибах. Одна з них особливо зацікавила учасників проекту, оскільки господарем садиби, збудованої у гуцульському стилі, є француз за національністю, який зберіг традиції та автентику цього регіону в інтер’єрі та будівництві хати.
Під час поїздки всі учасники мали можливість придбати посібники із детальною інформацією про основні етапи відкриття власної справи у сільському туризмі. Завдяки співпраці із туристичним інтернет-каталогом Карпати.info відбудеться ще одна додаткова лекція із агротуризму на більш практичні теми.
Проект «Територія можливостей. Розвиваємо регіон разом» був розроблений працівниками ДІКЗ «Тустань» як результат участі у семінарській програмі «ProMuseum: Розвиток ресурсної бази та модернізація музейної галузі України». Основним завданням проекту є налагодження співпраці із мешканцями сіл Урич, Підгородці та Сопіт, заохочуючи їх займатись народними ремеслами та спільними із Заповідником зусиллями розвивати сільський туризм у регіоні.

Організатори: ДІКЗ “Тустань”, ЛОГО “Тустань” в рамках проекту ProMuseum за підтримки МФ “Відродження”, МБФ “Україна 3000”, ГО “Український центр розвитку музейної справи”, ПАТ “Платинум банк”.

Партнери: ВГО “Бойківське етнологічне товариство”, Львівський інститут економіки і туризму, Львівська національна академія мистецтв, туристичний інтернет-каталог “Карпати.info”, інтернет-портал “Бойкосвіт”, ГО “Калиновий рай”.

Прокоментуй!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Scroll To Top